دلایل بسیارزیادی برای پرشدن فاضلاب ساختمان وجوددارد که باید دراولین فرصت اقدامات لازم را برای تخلیه چاه انجام‌داد و این مشکل را رفع‌کرد. در ادامه این بحث به بررسی دلایل و علائم پرشدن فاضلاب ساختمان می‌پردازیم.

دلایل اصلی پرشدن فاضلاب ساختمان

پرشدن فاضلاب ساختمان می‌تواند در هر زمانی و در هرساختمانی صورت‌گیرد. دلایل بسیارزیادی برای پرشدن فاضلاب ساختمانی وجود دارد که بسته به مناطقی که در آن زندگی می‌کنید، متفاوت خواهدبود. در ادامه به بررسی دلایل عمده آن می‌پردازیم.

راه هایی هم برای رفع گرفتگی وجود دارد که در این مقاله می توانید مطالعه بفرمایید.

جنس زمین و تاثیر آن در پرشدن فاضلاب ساختمان

چاه‌های فاضلاب دارای اشکال بسیارزیادی است و اما در بیش‌تر ساختمان ها از چاه‌های جذبی استفاده شده‌است. عملکرد این نوع از چاه‌ها به صورتی است که باید فضای کافی را برای جذب آب و فاضلاب داخل آن داشته باشد.

قبل از این که برای حفرچاه اقدامات لازم صورت‌گیرد باید به دنبال زمینی باشید که برای این کار مناسب باشد. جنس زمین تاثیربسیارزیادی را در کارایی آن خواهدداشت. اگر جنس زمین نامناسب باشد، چاه به سرعت پرخواهدشد و درنتیجه مشکلات زیادی را برای ما به همراه خواهدداشت. به صورت کلی زمین‌ها برای حفرچاه به دودسته تقسیم می‌شوند.

زمین های شنی

زمین‌های شنی برای حفرچاه فاضلاب مناسب اند زیرا بین ذرات شن حفره‌هایی وجوددارد که باعث می‌شود تا آب به داخل آن نفوذ پیداکند. البته به دلایل دیگری این زمین‌ها نیز پرمی‌شوند که درادامه درباره آن بحث خواهیم کرد.

زمین های غیرشنی

چاه‌هایی که روی زمین‌های غیرشنی حفرمی‌شوند زودتر از آن چه فکرکنید پرخواهندشد. چاه‌های جذبی باید فضای کافی را برای جذب آب و فاضلاب داشته باشند واما این نوع از زمین‌ها نمی‌توانند آب زیادی را جذب‌کنند. به صورت کلی می‌توان گفت این چاه‌ها نسبت به سایر زودتر به تخلیه چاه نیازپیداخواهندکرد.

حجم چاه و تاثیر آن بر پرشدن فاضلاب ساختمان

از عوامل موثر که در پرشدن چاه نقش اساسی دارد می‌توان به حجم چاه اشاره‌کرد. حجم چاه خود به دوعامل ، قطر و ارتفاع چاه وابسته است . این موضوع بسیار واضح است که هرچه میزان قطرو ارتفاع چاه بیش‌تر باشد ،حجم چاه نیز بیش‌تر خواهدشد.

به صورت کلی برای جلوگیری ازپرشدن فاضلاب ساختمانی باید هنگام حفرچاه نکات بسیارزیادی را مدنظرقرارداد. از جمله ان ها می‌توان به میزان تولید فاضلاب، جمعیت ساختمان، نوع کاربری، مدت زمان استفاده ازساختمان. با بررسی همه این موارد می‌توانید حجم مناسبی را برای چاه داشته باشید. دقت داشته باشید که اگر دراثرسهل انگاری حجم کم‌تری برای چاه درنظرگرفته‌شود، بعد از مدت کوتاهی باید به فکر تخلیه چاه باشید پس دقت لازم را داشته‌باشید.

نکته مهمی که باید در هنگام حفرچاه به آن توجه‌شود، اندازه انباره چاه است. یکی از قسمت‌های مهم فاضلاب ، انباره آن است که باید متناسب با ظرفیت ساختمان ساخته شود وگرنه سبب پرشدن فاضلاب خواهدشد.

موادزائد داخل چاه

دربسیاری از موارد علت پرشدن فاضلاب موادی است که به داخل آن می‌ریزد. مواد اضافی کم کم انباشته شده و به صورت لایه ای درمی‌آیند که از نفوذ آب به داخل زمین جلوگیری می‌کنند. به صورت کلی می‌توان گفت مواداضافی به شکل لایه ای رسوب درمی‌آیند که مانع جذب آب به داخل زمین می‌شوندو همان طور که قبلا گفتیم اساس کار چاه جذبی نفوذ به داخل زمین است. همه این موارد سبب پرشدن چاه فاضلاب می‌شود و مجبور به تخلیه چاه خواهیدبود.

البته دربسیاری از موارد تنها تخلیه چاه موثرواقع نخواهدشد ولازم است تا بعد از آن لایروبی نیز صورت‌گیرد. زیرامواد اضافی مانند صابون ،مو و… مانند یک لایه اضافی به داخل چاه رسوب می‌کنند ومانع جذب آب به داخل زمین می‌شود. همه این موارد سبب می‌شود تا چاه نیاز به لایروبی پیداکند.

واردشدن آب باران به داخل چاه فاضلاب

در بسیاری از مناطق کشور باران بسیارزیادی می‌بارد و باران به داخل چاه فاضلاب راه پیدامی‌کند. تحقیقات نشان داده‌است که در مناطقی که باران زیادی می‌بارد ،چاه فاضلاب نیز زودترپرمی‌شود. برای این مشکل لازم است تا چاه جداگانه ای برای آب باران حفرشود ، بدین ترتیب چاه فاضلاب زودتر از موعد پرنخواهدشد.

علائم و نشانه‌های پرشدن فاضلاب

پرشدن فاضلاب می‌تواند به شکل‌های گوناگونی خودرا نشان دهد. البته همه این نشانه‌ها به معنی پرشدن چاه نخواهدبود واما باید جهت اطمینان بیش‌تر موردبررسی قرارگیرد. در ادامه با اصلی‌ترین علائم پرشدن فاضلاب آشناخواهیم شد.

بوی ناخوشایند از علائم پرشدن فاضلاب

چاه فاضلاب دارای مواد زائد و فضولات بسیارزیادی است به همین دلیل هم به محض پرشدن بوی بسیاربدی به همراه خواهدداشت. اگر چاه پرنشده‌باشد و یا این که خالی باشد ، این بو به خارج محیط انتقال پیدا نخواهدکرد و اما به محض پرشدن چاه بوی بسیارزیادی را ایجادمی‌کند.

بوی فاضلاب را می‌توان از لوله‌های متصل به آن و هم چنین کفشوهاحس‌کرد. لوله‌های تهویه چاه که در خارج از ساختمان قراردارندنیز این بوی بد را منتقل می‌کنند.

نم بالای چاه

هنگام پرشدن فاضلاب ، چاه دارای رطوبت بسیارزیادی است و این رطوبت به دهانه چاه نیز انتقال پیدامی‌کند. همه این‌ها باعث می‌شود تا سطح رویی چاه ، موزاییک‌ها و سرامیک‌های اطراف آن نیز مرطوب شده و لق‌شوند. برای این که بفهمیدچاه پرشده‌است می‌توانید دهانه چاه را موردبررسی قراردهید، تشخیص رطوبت کاربسیارراحتی است.

صدای آب

برای این که تشخیص دهید،چاه آب پرشده است یا خیر تنها کافی است به صدای داخل چا گوش‌کنید. زمانی که شی به داخل چاه می افتد، صدایی می‌شنوید اگر چاه پرنشده باشد این صدا بسیارکم است و قادر به شنیدن ان نخواهید بود و اما اگرچاه پرشده‌باشد حتی اگر شی کوچکی هم داخل آن بیفتدباز هم قابل شنیدن خواهدبود.

بیرون زدگی فاضلاب از علائم پرشدن فاضلاب

از جمله راه‌های تشخیص پرشدن فاضلاب می‌توان به بیرون زدگی فاضلاب از کفشوها، لوله‌های متصل به فاضلاب و سنگ توالت اشاره‌کرد. البته بهتراست همان ابتدا به فکر تخلیه چاه نیفتید زیرا ممکن است علت بیرون زدگی گرفتگی لوله‌های مسیر باشد.

مروری برعلائم پرشدن فاضلاب

به صورت کلی علائم پرشدن فاضلاب شامل مواردزیر می‌باشد:

  • وجود حشرات موذی مانند پشه و سوسک
  • بالازدن آب در توالت و لوله‌های فاضلاب
  • بوی در فاضلاب
  • بلندشدن بوی فاضلاب از لوله‌های متصل به فاضلاب
  • خیس شدن موزاییک‌های نزدیک دهانه چاه

به صورت کلی در این مقاله علائم و نشانه‌های پرشدن فاضلاب مورد بررسی قرارگرفته است . بهتراست این علائم را مدنظر داشته باشید تا بتوانید در مواقع لزوم این علائم را شناسایی کرده و اقدامات لازم را درجهت رفع مشکل انجام‌دهید. هم چنین معیارهایی بیان شده‌است که با بهره‌گیری از آن ها می‌توانید اندازه مناسبی را برای چاه فاضلاب مشخص‌کنید و بدین ترتیب مدت‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید.