شما شاید تا به حال اصطلاح لایروبی چاه را شنیده‌باشید و سوال داشته‌باشید که منظوراز لایروبی چیست ؟ چه مزایایی دارد وچه هنگام ازآن استفاده می‌شود. درادامه این مطلب پاسخ همه سوالات خودرا خواهیدیافت.

لایروبی چیست؟

اصلاح لایروبی درمورد امورچاه است، به صورتی که بسیاری از چاه‌ها که به مشکل می‌خورند با استفاده از لایروبی مشکل‌شان رفع‌می‌شود.

به صورت کلی از عملیات‌های مربوط به‌چاه است. با استفاده ازلایروبی بخش های مختلف چاه تمیز می‌شوند و گاها گفته می‌شود، چاه زنده می‌شود. فضولات موجود در فاضلاب به مرورزمان در سطح چاه ته نشین می‌شوند و درنهایت نیزبه شکل لایه‌های بسیارضخیمی درمی‌آیند . همین لایه‌ها سبب می‌شود که آب جذب زمین نشود ودرنهایت بعدازمدت بسیارکمی چاه پرشود.

برای‌این که‌چاه بتواند کارایی اولیه خود را داشته‌باشد لازم‌است تا این لایه‌ها از روی دیوار برداشته‌شوند. منظوراز لایروبی نیز جداکردن همین لایه‌ها از سطح چاه است.

نوسازی چاه‌های کهنه

زمانی‌که چاه کارایی اولیه خود را نداشته‌باشد، بعداز هرچندبار تخلیه دوباره پرخواهدشد. به همین دلیل برای این که بتواند دوباره کارایی اولیه خودرا حفظ کند لازم است تا کارهای زیادی روی آن صورت‌گیرد. توجه داشته باشید که چاه فاضلاب بعد از این که چندبار تخلیه شود ، نیاز به عملیات لایروبی خواهدداشت، تا بتواند دوباره کارایی اولیه خود را به دست آورد.

اگر خاک چاه نتواندجذب خوبی را داشته باشد ویا این که میزان حجم فاضلاب ورودی بیش از اندازه مجازباشد، می‌توان با کف‌تراشی و لایروبی کارایی اولیه آن را برگرداند.

لایروبی چاه چگونه انجام می‌شود؟

برای کارلایروبی چاه درابتدا باید چاه به صورت کامل تخلیه‌شود. بعداز تخلیه چاه باید کارگری که قصد لایروبی دارد وارد چاه شود و به وسیله ابزارهای‌خاصی لایه‌های رسوب‌شده روی دیواره‌ها را بتراشد. این کارباید تاجایی ادامه‌یابد که همه لایه‌های رسوب‌شده از بین‌بروند. زمانی که می‌توانید اطمینان داشته‌باشید که عملیات لایروبی به صورت درست انجام‌شده‌است که ، لایه خاک روی دیواره چاه دیده‌شود. البته همه لایه‌های که از دیوارجداشده‌اند باید به صورت کامل از چاه تخلیه‌شوند.

لازم‌نیست درمورد زمان لایروبی نگران‌باشید ، این عملیات به سرعت به پایان می‌رسد. اگر برای لایروبی امکان استفاده از ابزارهای مکانیکی برای کارگروجود نداشته‌باشد، می‌تواند از ابزار‌های سنتی استفاده‌کرده و کاررا تمام کند.

توجه داشته باشید، عملیات لایروبی باید اصولی انجام شود درغیراین صورت می تواند برای شما مشکلاتی نظیر گرفتگی فاضلاب ،ایراد آسیب به شبکه و لوله های فاضلاب، رسیدن به ریشه ها در شبکه ، انباشته شدن رسوبات ، ایراد به محیط زیست و مردم و ایجاد بو اشاره کرد.

تخلیه چاه فاضلاب

قبل ازاین که عملیات لایروبی را انجام‌دهید، ابتدا باید خود را برای تخلیه چاه آماده‌کنید. قبل ازاین که کارلایروبی شروع شود درابتدا لازم‌است به صورت کامل فاضلاب داخل چاه خارج‌شود.

برای تخلیه فاضلاب لازم‌است ابتدا به دنبال درچاه باشید . زمانی که درب فاضلاب را پیداکردید با استفاده از تانکرهای مخصوص می‌توانید به راحتی فاضلاب را به داخل تانکر مکش کنید. این تانکرها سرعت بسیارزیادی به کارمی بخشد.

نکته مهمی که باید بدانید این است که تخلیه چاه توسط پمپ‌های مخصوص این کار صورت می‌گیرد زیرا پمپ‌های عادی نمی‌توانند به خوبی عمل مکش را انجام‌دهند زیرا فاضلاب دارای مواد زائدی بسیارزیادی است. پمپ‌های مخصوص قدرت بسیارزیادی دارند و می‌توانند این کار را با سرعت بسیار بیش‌تری انجام‌دهند. زمانی‌که تخلیه چاه به پایان‌رسید، چاه برای عملیات لایروبی آماده می‌شود.

 مزایای لایروبی چاه

لایه‌های رسوب‌شده در دیواره‌های چاه سبب می‌شود تا چاه کارایی اولیه را نداشته‌باشدو نتواند آب را جذب‌کند، لایروبی کمک می‌کند این لایه ها از بین‌برود و چاه کارایی اولیه خود را به دست آورد.

دوم این که چاه می‌تواند به خوبی روزهای اولیه حفرآن کار جذب را انجام دهد. لایروبی می‌تواند جان دوباره‌ای را به چاه ببخشد. البته لایروبی فواید بسیارزیادی دارد که ما تنها این جا به بررسی چندمورد از آن‌ها بسنده کرده‌ایم . سایر فواید لایروبی عبارتنداز : دیرپرشدن چاه، جلوگیری از انتقال رطوبت به ساختمان و جلوگیری از تخریب شدن ساختمان.

آیا لایروبی در کارکرد چاه تاثیری هم دارد؟

لایروبی چاه تاثیربسیارزیادی را درکارایی آن دارد. می‌توان لایروبی را به تیزکردن چاقو کهنه تشبیه‌کرد. همانندزمانی که چاقوی کهنه را تیزمی کنید و مانند روزهای اولیه خود کارمی کند ، چاهی که لایروبی شده‌است نیز مانند روزهای ابتدایی حفاری جذب بسیاربالایی خواهدداشت.

لایه‌های رسوب شده در دیواره و کف چاه سبب می‌شود تا کارایی اولیه خود را نداشته باشد، حال زمانی که این لایه‌ها از بین می‌روند ، چاه به حالت اولیه خودبرمی‌گردد. این نکته را بدانید که چندبارتخلیه کردن چاه ممکن‌است کاربسیارسختی باشد و اما کافی‌است یک بار عملیات لایروبی را انجام‌دهید دیگر تا بارها نیازی به تخلیه چاه نخواهیدداشت.

عملیات لایروبی زیرنظر چه افرادی انجام می‌شود؟

عملیات لایروبی چاه زیرنظرشرکت‌های تخلیه چاه است و همین شرکت‌ها نیز خدمات بسیارزیادی ازجمله لایروبی چاه را انجام‌می‌دهند. این شرکت‌ها نیروهای حرفه‌ای و تجهیزات بسیارمناسبی را دارند که سبب می‌شود عملیات لایروبی با سرعت بسیاربیش‌تری صورت‌گیرد.

البته شرکت‌های دیگری نیز وجود دارند که لایروبی چاه را با استفاده از ابزارهای دستی انجام می‌دهند. مسلما  کاراین شرکت ها نسبت به نمونه‌های اول زمان بیش‌تری را می‌طلبد.

معرفی برخی از نازل های مناسب برای لایروبی

  • نازل شست و شوی تخم مرغی: می توان برای پاکسازی چاه فاضلاب از آن استفاده کرد. این نازل وارد شبکه فاضلاب شده و می‌تواند مقدار بسیارزیادی‌ازلجن‌ها را خارج کند. این نازل فضای مناسب برای سایر نازل ها را نیز فراهم می کند.
  • نازل بمبی شکل : این نازل با ورود به چاه فاضلاب می‌تواند شن، ماسه و سنگ ریزه‌های بسیارزیادی را از چاه خارج کند. این نازل قادراست تا حدبسیارزیادی چاه را تخلیه کند.
  • نازل چرخشی: برای تمیزکردن سقف و دیواره‌های کناری چاه فاضلاب از آن استفاده می‌شود. این نازل می تواند تاحدبسیارزیادی چربی‌ها و موادجامد داخل چاه را ازبین ببرد.
  • نازل سه وجهی جلوبر: این نوع از نازل می تواند وارد قسمت‌های سخت فاضلاب شده و آن ها را بازمی‌کند به این طریق مقدار بسیارزیادی از چاه فاضلاب را پاکسازی می‌کند.

هزینه های مربوط به لایروبی

در بسیاری از خانه‌های قدیمی چاه های سنتی به صورتی هستند که در آن ها مخزنی برای نگهداری فاضلاب وجوددارد. این چاه‌ها دردسرهای مخصوص به خودرا دارند. شایید چاه پرشود وعلاوه برتخلیه نیاز به لایروبی نیز داشته باشد . البته این موضوع را نمی توانید خودتان تشخیص دهید وباید از فرد متخصصی کمک‌بگیرید. برای تخمین زدن هزینه لایروبی عوامل بسیارزیادی دخیل هستند. از جمله این عوامل می توان به اندازه چاه ، عمق چاه،سختی کار و… اشاره کرد.

 

اگر منزل شما هم نیاز به لایروبی دارد می تونید با تیم متخصص این کار تماس بگیرید