سپتیک تانک نوعی دستگاه است که در تصفیه فاضلاب مورداستفاده قرارمی‌گیرد. وظیفه این دستگاه این است که فاضلاب خارج شده از منازل را به حدی تصفیه می‌کند که سوراخ‌های چاه را کورنکند.

بخش‌های مختلف سپتیک تانک

این دستگاه به صورت کلی دارای یک مخزن است که با استفاده از یک جداکننده به دو قسمت مجزا تقسیم می‌شود. قسمت اول که بخش بزرگ تری از این دستگاه را تشخیص می‌دهد برای جداکردن موادجامد استفاده می‌شود. مواد جامدی که در فاضلاب وجود دارد هنگامی که با این دیواره برخورد می‌کند ، دیگر به قسمت دوم راه پیدا نمی‌‌کند.در بخش میانی آن‌ها سوراخی قراردارد که قطر آن بین 200 تا 300 میلی‌متر است . همین دیواره سبب می‌شود تا مواد جامد وارد قسمت دوم سپتیک تانک نشود.

سپتیک تانک دارای اجزای مختلفی است که برخی از آن‌ها عبارتنداز :

  • قسمت ورودی فاضلاب : بخش ورودی فاضلاب شامل میانگیر و لوله‌ها می‌شود.
  • مخزن ابتدایی : همان‌طور که قبلا اشاره کردیم در این بخش بیش ترین حجم سپتیک قرارگرفته‌است.
  • دیواره: دراین قسمت دیواره از ورود چربی و لجن به داخل بخش دوم جلوگیری می‌کند.
  • مخزنی مختص زلال سازی: حدود سی درصد از حجم این دستگاه مربوط به این بخش است ودر این بخش فاضلابی که موادی برای ته نشینی ندارند، جمع می‌شوند.
  • بخش تهویه: گازهای بسیارزیادی از فرایندهای بی‌هوازی تولید می‌شود که از طریق این بخش به بیرون انتقال می‌یابد.
  • بخش خروجی فاضلاب : این قسمت شامل لوله خروجی و بافل است.

کاربرد سپتیک تانک

در سال‌های اخیر پسماندهای فاضلاب بسیارشده‌است . همه این‌ها باعث شده‌است تا باکترهای غیرهوازی فرصت لازم را برای تبدیل فضدلات جامد به پساب نداشته‌باشند. همه این‌ها سبب شده‌است تا دستگاه سپتیک تانک ساخته‌شود.  این دستگاه همه فضولات جامد را دریافت‌کرده ودرنهایت نیز مایعی را تحویل می‌دهد.

انواع سپتیک تانک

سپتیک تانک دارای انواع بسیارزیادی است که از نظرجنس با هم متفاوت‌اند ، درادامه مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

سپتیک بتنی

این نوع از دستگاه از جنس بتن است و عیار ساخت آن حدود 400-300 کیلوگرم برمترمربع است . توجه داشته‌باشید که اگر بتن عیارکم‌تری داشته‌باشد، میزان نفوذپذیری آن بیش تر می‌شودو البته امکان خوردگی آن نیز بیش‌تر می‌شود. اگر عیاربالاتری داشته باشد، بتن هنگام سردشدن ترک خواهدخورد.

سپتیک آجری

درساخت این سپتیک‌ها ازملات ماسه سیمان و همچنین آجرهای فشاری استفاده می‌شود. البته می‌توان به جای آجر ازسنگ و یا بلوکه‌های سیمانی نیز استفاده‌کرد. البته این نوع از دستگاه‌ها کارایی خوبی ندارد زیرا دیواره‌های آن در برابر نشست مقاومتی ندارند. البته برای این که میزان نشست به حداقل برسد می‌توان روی مخزن از پوشش‌های قیری استفاده‌کرد.

سپتیک پلی اتیلنی

پلی اتیلن نقش بسیارزیادی را در سیستم تصفیه فاضلاب دارد  و همین هم باعث شده‌است تا افراد بسیار زیادی از مخازن پلی اتیلنی استفاده‌کنند.در سال‌های اخیر نیز تولید این دستگاه بیش ترشده‌است . سپتیک ساخته شده با پلی اتیلن به دلیل مقاومت بسیاربالا و هم چنین سرعت بالای ساخت و نصب طرفداران بسیارزیادی را پیداکرده‌است.

این نوع از سپتیک تانک‌ها خود به دو نوع دوجداره و تک جداره تقسیم می‌شود. نمونه‌های تک جداره آن‌ها دیواره 12 میلی متری دارند و البته مقاومت کم تری نسبت به نمونه‌های تک جداره دارند. به همین دلیل استفاده از این نوع آن توصیه نمی‌شود. نمونه‌های دوجداره آن ضخامتی برابر 100 میلی متر دارد و این ضخامت سبب مقاومت بیش از اندازه آن شده‌است.

وظایف سپتیک تانک

به صورت کلی کاری که سپتیک تانک انجام می‌دهد این است که فاضلات جامدی که BOD5 زیر 250است را از ساختمان های مختلف جمع آوری می‌کند و درنهایت نیز شرایط لازم را برای انحلال آن فراهم می‌کند. درنهایت همه این موارد فاضلاب می‌تواند توسط چاه‌های جذبی جذب زمین شود.

سپتیک تانک دارای انواع بسیارزیادی است که از جمله آن‌ها می‌توان به سپتیک تانک بتنی ،فایبرگلس و پلی اتیلن اشاره‌کرد. از جمله فواید استفاده از این دستگاه این است که می‌تواند میزان آلودگی را تا حدبسیارزیادی کاهش‌دهد. نکته مهمی که در استفاده از سپتیک تانک وجوددارد این است که بعد از بهره گیری از آن آلودگی‌های میکروبی و هم چنین بوی تعفن حاصل از فعالیت‌های باکتری بی‌هوازی  ازبین‌نمی رود.

عمکلرد دستگاه به چه صورتی است ؟

همان‌طور که قبلا اشاره‌کردیم با بهره‌گیری از این دستگاه می‌توان فضولات جامد را از فاضلاب جداکرد. اگر این دستگاه را دقیقا بعداز دستشویی نصب‌کنیم، میزان آلودگی تاحد بسیارزیادی می‌تواند کاهش پیداکند.

از قسمت ورودی سپتیک تانک به صورتی است که فاضلاب در ابتدا وارد آن می‌شود و وارد بخش اول می‌شود. لوله ورودی ابتدایی به شکل یو است و تا مخزن بعدی کشیده شده‌است. دراین جا لوله‌ها می‌تواند نقش سیفون را ایفاکند و از پخش‌شدن بوی بد جلوگیری می‌کند.

مواد جامد در قسمت ابتدایی آن قرارمی‌گیرند و بقیه وارد بخش دوم سپتیک تانک می‌شوند. در شرایط بی‌هوازی فضولات جامد به مرورزمان تبدیل به آب و یا بخارمی‌شوند. بقیه مواد نیز در قسمت انتهایی دستگاه به شکل رسوب درمی‌آیند.

در بخش دوم تنها پساب جمع آوری می‌شود و درنهایت نیز وارد چاه جذبی می‌شوند. لوله خروجی نیز به شکل ال است. طراحی ال مانند این لوله‌ها سبب می‌شود تا مواد سرباره وارد سپتیک تانک نشود.

بالابردن کارایی دستگاه به چه صورتی امکان پذیراست؟

از مهم‌ترین مواردی که هنگام نصب سپتیک تانک باید به آن توجه‌کنید شرایط نگهداری و استفاده ازآن است . برای استفاده از سپتیک تانک باید نکات زیررا رعایت‌کنید:

  • در هنگام استفاده از این دستگاه باید از ونت استفاده کنید. ونت سبب می‌شود تا بوی بد به بالاترین قسمت ساختمان منتقل شود. رعایت‌کردن این مورد اهمیت بسیارزیادی دارد زیرا در صورت عدم وجود ونت احتمال انفجار سپتیک تانک نیز وجوددارد.
  • توجه داشته‌باشید آبی که از سپتیک خارج می‌شود تا اصلا برای آبیاری مزارع نیز نمی‌توان استفاده‌کرد. تنها درصورتی می‌توانید از این پس آب استفاده کنید که در بخش‌های زیرزمینی از شبکه‌های زهکشی استفاده‌کنید.بااین کار می‌توانید ریشه‌های درختان را آبیاری‌کنید. این کار دراکثرکشورهای جهان صورت می‌گیرد.
  • برای این که کارایی سپتیک تانک بیش‌ترشود باید از ریختن هرچه سبب از بین‌رفتن باکتری‌های غیرهوازی می‌شود، خودداری‌کنید. از جمله این موارد آب باران است که سبب از بین‌رفتن باکتری‌های هوازی می‌شود.

همان طورذ که بیان کردیم سپتیک دارای کارایی بسیارزیادی است که می تواند آلودگی را تاحدبسیارزیادی کاهش دهد و استفاده از آن می تواند بسیارمفیدباشد. دراین مطلب به بررسی مطالب بسیارمهمی درمورد سپتیک تانک پرداختیم که با مطالعه آن‌ها می‌توانید اطلاعات خوبی را کسب کنید.

 

شما می توانید برای حفر چاه یا تخلیه فاضلاب در تهران با ما در تماس باشید