از چالش‌های بسیارمهمی که در صنعت آب و فاضلاب وجوددارد، نگهداری سیستم فاضلاب در تهران است به صورتی‌که بتوان طول عمرآن را بیش‌ترکرد. در شهرهای بسیار زیادی شبکه فاضلاب شهری عمربسیارزیادی دارند، همین به مرورزمان سبب فروریختن شبکه فاضلاب شهری و ایجادمشکلات زیست محیطی می‌شود. به همین دلیل لازم‌است تا از روش‌های نگهداری سیستم فاضلاب استفاده‌کنید.

سیستم فاضلاب باید اصول خاصی داشته باشد تا بتواند به طور کامل همه فاضلاب منزل را جمع آوری کند و درنهایت نیز به مناطق تعیین شده منتقل می شود. سیستم فاضلاب باید دارای ویژگی های خاصی باشد ، از جمله مهم‌ترین مورد می‌توان به جنس لوله‌های استفاده‌شده در این سیستم اشاره‌کرد. در ادامه به بررسی انواع آن‌ها می‌پردازیم.

 • لوله های پی وی سی: این لوله‌ها به صورت متری در بازار به فروش می‌رسد ، هم چنین می‌توانید به وسیله چسب اتصالات را محکم کنید.
 • لوله های پلی اتیلن : این لوله‌ها از جنس پلی اتیلن بوده‌است و با استفاده از جوش‌های لب به لب اتصال می‌یابد.
 • لوله های پوش فیت: این لوله‌ها از جنس پلی پروپیلن است که در بازار به صورت میلی‌متری فروخته می‌شود.
 • لوله های چدنی : این لوله‌ها از جنس چدن است و می‌تواند به طرق مختلفی اتصال پیداکند.

برای این که بتوانید از مشکلات بعدی در سیستم فاضلاب جلوگیری‌کنید لازم است تا در انتخاب متریال دقت کنید.

نگهداری سیستم فاضلاب در تهران

به‌صورت‌کلی هدف‌اصلی از نگهداری سیستم فاضلاب، تمیزنگه داشتن لوله‌های فاضلاب است. باید به روش‌های معقولی از ایجادگرفتگی در این لوله‌ها جلوگیری‌کرد.همان‌طور که می‌دانید، سیستم فاضلاب شهری درداخل زمین است ودیده نمی‌شود، هم‌چنین نمی‌تواند به صورت خودبه‌خود تمیزشود به همین علت نیازاست نگهداری‌های لازم از آن صورت‌گیرد.

شبکه‌های فاضلاب نیز مانند هر بنای دیگر به مرورزمان فرسوده می‌شود ودرنهایت نیز خراب خواهدشد. لازم است تا هزینه‌های لازم برای نگهداری سیستم فاضلاب صورت‌گیرد تا مجبورنشوید هزینه‌های اضافی برای بناکردن دوباره آن خرج‌کنید.

به صورت کلی برای نگهداری سیستم فاضلاب باید کارهایی زیررا انجام دهید:

 • اندازه‌گیری بدنه
 • بازرسی‌کردن مرتب ازشبکه
 • تمیزکردن فاضلابروها
 • نگهداری از فاضلابروها جدید
 • نظارت براتصالات جدید منازل
 • جلوگیری از انفجار حاصل از تراکم گازها
 • هم چنین باید مسئولین فاضلاب شهری اتصالات فاضلاب منازل را موردبررسی قراردهند.زیرا ممکن است اتصالات فاضلاب توسط افرادنابلد اجراشده‌باشدو در شبکه کلی فاضلاب اشکالاتی وجودداشته‌باشد.
 • توجه داشته‌باشید که خانه هایی که درحال ساخت هستند نباید تا وقتی کارساختمان تمام‌نشده‌است آن را به شبکه‌ی فاضلاب وصل کنند، زیرا امکان ریختن نخاله‌های ساختمانی به داخل آن بسیارزیاداست.

دلایل نگهداری سیستم فاضلاب در تهران

حفر چاه فاضلاب در تهران

درادامه این مطلب به بررسی معایب احتمالی سیستم فاضلاب شهری می‌پردازیم که به دلیل وجود آن‌ها نیاز به نگهداری سیستم فاضلاب خواهیم‌داشت.

شکستن شدن لوله‌های فاضلاب

ممکن است لوله‌های فاضلاب شکسته باشند و دلیل این شکستگی قرارنگرفتن لوله‌ها در محل دقیق آن‌ها است. از دلایل شکست لوله می‌توان به بسترسازی نادرست و ترک داشتن لوله‌ها اشاره‌کرد. از جمله روش‌های نگهداری سیستم فاضلاب می‌توان به بررسی کردن لوله‌های فاضلاب اشاره‌کرد.

گرفتگی لوله‌های آب

موادمعلق بسیارزیادی در فاضلاب وجوددارد که ته نشین شدن ان‌ها سبب گرفتگی لوله فاضلاب می‌شود.

بازسازی ونوسازی سیستم فاضلاب

برای نگهداری سیستم فاضلاب لازم است تا قسمت‌های آسیب دیده آن بازسازی ونوسازی شود در ادامه به بررسی برخی از این اقدامات می‌پردازیم.

پاشش ملاقات مقاوم سیمان الیافی

بتن الیافی دارای خواص بسیارزیادی است که از جمله آن‌ها می‌توان به مقاومت بسیاربالا ، قابلیت جذب انرژی، مقاومت در برابر ترک خوردن و… اشاره‌کرد. متناسب با همین ویژگی‌ها می‌تواند برای ساخت بناهای مقاوم بسیارزیادی مورداستفاده‌قرارگیرد و هم‌چنین برای نگهداری سیستم فاضلاب نیز ازآن استفاده می‌شود.

پاشش پوشش‌های پلیمری

پوشش‌های پلیمری انواع بسیارزیادی دارد که بسته به شرایط و ویژگی‌های محیط از انواع آن‌ها استفاده می‌شود . پوشش‌های پلیمری عایق وضدآّب هستند که می‌توانند متریال‌های بسیارزیادی را پوشش‌دهند.

ترانشه باز برای نگهداری سیستم فاضلاب

برای نگهداری سیستم فاضلاب نیاز است تا بخش‌های آسیب دیده به سرعت ترمیم شود. این روش مربوط به زمانی است که لوله‌های فاضلاب دچار آسیب شده‌اند. دراین بخش ابتدا باید زمین را تا جایی که به لوله برسیم ، کنده می‌شود. در این هنگام باید لوله‌های قدیمی برداشته شده و لوله جدید جایگزین می‌شود. این کار سبب می‌شود تا عمرلوله‌ها بیش‌ترشود.

البته بهره‌گیری از این روش معایب بسیارزیادی هم دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به هزینه‌های زیاد آن اشاره‌کرد. هم‌چنین ممکن‌ است در هنگام اعمال این روش ساختمان‌های کناری دچار تخریب شوند.

لوله رانی

برای نگهداری سیستم فاضلاب ، معمولا از روش لوله رانی استفاده می‌شود. در این روش ابتدا زمین تا محل رسیدن به لوله ها کنده‌می‌شود و درنهایت نیز لوله‌های جدید در درون لوله‌های قدیمی قرارمی‌گیرند. البته این کار توسط ماشین آلات مخصوص خود صورت می‌گیرد.

از جمله مزایای این روش این است که اجرای آن نسبت به روش ترانشه باز بسیارراحت تراست و هم‌چنین مقاوت سازه نیز مناسب است. در کنارمزایای این روش بهتراست، معایب آن را نیز مرورکنیم . از جمله آن ها می‌توان به هزینه زیاد، کم شدن ظرفیت هیدرولیکی لوله‌ها و هم‌چنین سخت بودن اجرای آن‌ها در شبکه هایی است که انشعابات بسیارزیادی دارد.

جایگزین‌کردن لوله‌های معیوب

تخلیه فاضلاب ساختمان

همان‌طور که از نام ان پیداست در ابتدا جریان فاضلاب از سمت لوله‌های قدیمی بسته می‌شود ودرنهایت نیزلوله‌های آسیب دیده با لوله‌های سالم تعویض می‌شوند. البته برای اجراکردن این روش محدودیت‌هایی وجوددارد وهم چنین ممکن است در هنگام اجرا سبب اختلال در رفت وآمد می‌شود.

البته باید بدانید بهترین روش برای نگهداری سیستم فاضلاب روش تعویض کردن لوله در محل است. در این روش پوشش لوله مانند درداخل لوله‌های جدید قرارمی‌گیرند. این پوشش حاوی یک نوارلاینراست که این نوار متشکل از یک لایه پشم شیشه که به رزین آغشته شده و پوشش محافظتی است ، این پوشش روی لوله کشیده می‌شود.

در مرحله بعد از پمپ‌های مخصوص هوا استفاده می‌شود و بین این دو نوار از هم بازمی‌شود و قالب لوله‌های قدیمی می‌شود. درنهایت نیز ازاشعه uv  استفاده می‌شود و این رزین به صورت ماده ای سخت درمی‌آید. به این صورت این پوشش به شکل لوله‌ای جدید درآمده و در داخل لوله‌های قدیمی قرارمی‌گیرد.

این روش مزایای بسیارزیادی دارد که عبارتند از :

 • با استفاده از این روش آسفالت و تاسیسات زیربنایی تخریب نمی‌شود.
 • محیط زیست و منابع طبیعی دچار آسیب نمی‌شوند.
 • مشکلات رفت وآمدی و ترافیکی برای مردم ایجاد نمی‌شود.
 • برای اجراکردن این پروژه نیازی به مجوزهای اداری مانند مجوز شهرداری و یا مجوز پلیس راهور نیست.
 • لوله جدید به لوله قدیمی می‌چسبد و شکل همان لوله را می‌گیرد و این باعث می‌شود تا ظرفیت لوله‌های تغییرنکند.

در این مطلب روش‌های بسیارزیادی برای نگهداری سیستم فاضلاب تهران معرفی شد که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توان خسارت‌ها، هزینه‌های تعویض و اجرای دوباره این سیستم را به حداقل‌رساند. اگر می‌خواهید دراین باره اطلاعات بیش تری را کسب کنید می‌توانید سایر مقاله‌های این سایت را مطالعه‌کنید.