ازجمله مسائل شایعی که بیش تر مردم درمحل زندگی خود با آن روبه‌رو هستند، مشکل بوی‌ بدفاضلاب است . بوی بد فاضلاب در آشپزخانه برای ساکنین بسیار آزاردهنده‌ خواهد بود. حتی دربعضی ازموارد این بو به حدی زیاداست که به سایرقسمت‌های خانه نیز سرایت می کند.در ادامه این مطلب به بررسی علت‌ها و راه ‌های رفع بوی‌ بد فاضلاب می پردازیم.

دلایل بوی‌ بد فاضلاب چیست؟

به صورت کلی می توان گفت علت بوی بد فاضلاب، نشت گازسمی سولفید هیدروژن است . بوی‌ فاضلاب می‌تواند به صورت دائمی ویا مقطعی باشد و غلظت‌های مختلفی دارد. این بو را می توان به بوی ماهی گندیده و یا تخم مرغ گندیده تشبیه‌کرد. بوی فاضلاب می تواند در قسمت‌های مختلفی از منزل به مشام برسد که از جمله مهم‌ترین آن ها آشپرخانه و توالت است.

بهترین راه رفع‌ بوی‌ بد فاضلاب استفاده از تمیزکننده‌ها است .البته استفاده از تمیزکننده‌ها شاید باعث تمیزکردن لوله ها شود. البته استفاده از آن ها به صورت طولانی مدت لوله کشی منزل را دچار پوسیدگی می کند. تمیزکننده‌های تجاری خود دارای بوی بسیارخاصی است که بسیاری از افراد نمی توانند آن‌ها را تحمل کنند. این تمیزکننده‎ها برای آن دسته از افرادی که آسم دارند، بسیار مضرخواهدبود.

بوی‌ بد فاضلاب می تواند دلایل بسیار زیادی داشته‌باشد، در ادامه به بررسی اصلی ترین دلایل آن می‌پردازیم.

سیفون توالت

برای این که علت اصلی بوی‌ بدفاضلاب را بیابید ، ابتدا سیفون توالت را موردبررسی قراردهید. برای این که از پخش شدن گازسمی در توالت جلوگیری‌کنید، بهترین راه استفاده از سیفون درتوالت است . بسیاری از افراد سیفون را با فلش تانک اشتباه می‌گیرند، سیفون و فلش تانک تفاوت بسیارزیادی با هم دارند. سیفون زیر سنگ توالت قرارمی‌گیردو مقداری اب درون آن وجود دارد که از انتشاربوی بد جلوگیری می‌کند. استفاده از سیفون از جمله راه های رفع‌ بوی‌ بدفاضلاب است.

پرشدن چاه فاضلاب

زمانی که چاه فاضلاب پرمی‌شود مسلما سبب بوی‌ بدفاضلاب خواهدشد و برای رفع آن باید برای تخلیه چاه اقدام کنید. باید چاه‌‌ فاضلاب به موقع تخلیه شود در غیراین صورت باعث نشست ساختمان شما خواهدشد.

فرسوده شدن چاه فاضلاب

در بیش تر ساختمان‌های قدیمی ، چاه های فاضلاب فرسوده می شوند . درچاه‌های فرسوده علاوه بر این که بوی‌ بدفاضلاب بسیارزیاداست ، دیواره‌های فاضلاب نیز دچار لجن می‌شوند. رسوب لجن‌ها در دیواره‌ فاضلاب باعث پرشدن سریع چاه می‌شود و با تخلیه چاه نیزاین لجن ها حذف نخواهدشد . برای حل این مشکل و بوی‌ بد فاضلاب باید چاه را لایروبی کنید تا مشکل به صورت اساسی حل شود.

راه های رفع بوی‌ بد فاضلاب در خانه

در ادامه این مطلب به بررسی راه های رفع بوی‌ بدفاضلاب می‌پردازیم که می‌توانید خودتان در خانه برای رفع بوی بد آن‌ها را به کارگیرید.

نمک و جوش شیرین

درابتدامقداری آب جوش در ظرفی بریزید ودرنهایت نیز نمک و جوش شیرین را به آن اضافه کنید . درنهایت باید آن را داخل لوله‌های فاضلاب بریزید .استفاده از این محلول از راه های رفع بوی‌ بدفاضلاب است که می تواند برای رفع بوی بد بسیار موثر واقع شود.

آب لیموو جوش شیرین

آب لیمو و جوش شیرین را درظرفی بریزید و خوب با هم مخلوط کنید تا به خوبی حل شود. محلول حاصل را داخل لوله‌های فاضلاب بریزید. بعد از مدتی مقداری آب سرد داخل لوله فاضلاب بریزید تا کمی آب به داخل لوله راه پیدا کند. استفاده از این ترکیب از راه های رفع بوی‌ بدفاضلاب است که بعد از چندباراستفاده بوی فاضلاب را به خوبی از بین می‌برد.

سرکه و جوش شیرین

این روش نیز مانند روش‌ قبلی است و البته تنها به جای آب لیمو از سرکه استفاده می‌شود . این محلول را درون لوله‌های فاضلاب بریزیدوبگذارید به ومدت پنج دقیقه بماند درنهایت نیز به مدت سی ثانیه شیرآبگرم را بازکنید.

استفاده از آهک برای از بین‌بردن بوی‌ بد فاضلاب

در این روش ابتدا یک کیلو آهک تهیه کنید و آن را در ده لیتر آب حل کنید. درنهایت این محلول را از صافی رد کنید و برای مدت زمان طولانی آن را درون چاه فاضلاب بریزید .

یخ های سرکه ای

از جمله راه‌های رفع بوی‌ بد این است که مقداری سرکه را درون قالب‌های یخ بریزید. هم چنین روی آن‌ها را از تکه های لیمو پرکنید، درنهایت آن را درون یخچال قراردهید تا یخ بزند. یخ های حاصله را هرچند روز یک بار درون لوله‌های فاضلاب بریزید. درنهایت نیز روی ان شیرآب را باز کنید تا یخ ها آّب شوند.

چوب کبریت

از سریع‌ترین راه ‌های رفع بوی‌ بد استفاده از چوب کبریت است .از سوختن چوب کبریت ماده ای آزاد می‌شود که می تواند بوی بد را به خود جذب کند. پس برای از بین بردن بوی بد تنها لازم است چند کبریت روشن کنید . این روش بسیارراحت و کم هزینه است زیرا کبریت در همه خانه ها یافت می‌شود.

آب جوش

حتما امتحان کرده‎اید که آب جوش تاثیر بسیارخوبی را در از بین بردن چربی ها دارد،برای همین هم هنگام شستن ظروف چرب از آب جوش استفاده می‌شود.این راه حل شاید به نظرشما بسیارپیش پاافتاده باشد و اما می‌تواند بسیارکاربردی باشد. به همین دلیل می توانید یک کتری آبجوش را داخل لوله های فاضلاب بریزید و تاثیرآن را ببینید.

بسیاری از افراد برای از بین بردن بوی‌ بدفاضلاب از نفت استفاده می‌کنند. بهره‌گیری از این روش بسیارنادرست است زیرا نفت باعث می شود باکتری هایی که باعث تجزیه لجن های داخل چاه می‌شود از بین بروند. درنهایت نیز لجن‌های اضافی در چاه باقی می‌مانند و از نفوذ آب به زمین جلوگیری می‌کند. همه این ها باعث می‌شود تا بعد از مدت اندکی چاه پرشود. هم چنین نفت در روند تصفیه فاضلاب نیز خلل ایجاد می کند، همه این ها باعث می شود تا توصیه‌کنیم از نفت برای رفع بوی بد استفاده‌نکنید.

سایر راه های رفع بوی‌ بد فاضلاب

از بهترین راه های رفع بوی‌ بد فاضلاب می توان به نصب سیفون اشاره کرد. بسیاری ازمنازل با این که سیستم فاضلاب ان دارای سیفون است باز هم بوی بد فاضلاب بسیارآزادهنده‌است . علت این امر نصب نادرست و غیراصولی لوله های فاضلاب است ، و فضای خالی دارد که سبب نشت گاز می‌شود.

همه این موارد بیان می‌کند که باید در هنگام خرید سیفون دقت لازم را داشته باشید. به صورت کلی باید سیفونی را بخرید که دارای طراحی منحصربه فردی باشد به صورتی که بتواند به صورت کامل از آب پرشود . همین باعث می‌شود تا از نشت گاز به داخل منزل تا حدبسیارزیادی جلوگیری کند.

اگر فاضلاب شما سیفونی نداشته باشد، گازهای سمی در آب حل می شود وبوی بد را به راحتی درهمه قسمت‌های خانه پخش می کند.

در این مطلب همه راه های رفع بوی‌ بدفاضلاب موردبررسی قرارگرفته است که شما درصورت بروز مشکل می توانیدهرکدام از آن ها را امتحان کنید. درنهایت متوجه تاثیرات شگفت‌انگیز آن خواهیدشد.