امروزه ازجمله وسایل ضروری هر منزلی ،آبگرمکن است . برای خرید آبگرمکن بهتراست در ابتدا اطلاعات کافی و لازم را دراین‌اره داشته‌باشید تابدین صورت انتخاب درستی انجام‌دهید. ابگرمکن‌ها به صورت کلی باچهارنوع از سوخت‌های گاز، برق، نفت وانرژی خورشیدی کارمی‌کنند. که درهنگام خرید باید بسته به آن‌چه برای شما مقدوراست آن‌ها را انتخاب‌کنید.در ادامه این مطلب به بررسی همه آن‌چه برای خرید آبگرمکن بایدبدانید، می‌پردازیم.

انواع آبگرمکن

برای خرید آبگرمکن اولین و مهم‌ترین موردی که بایدبدانید ، انواع آن است . در ادامه به بررسی انواع آن و مزایا و معایب هرکدام می‌پردازیم.

آبگرمکن مخزنی

آبگرمکن مخزنی

از جمله آبگرمکن‌هایی که بیش‌تر مردم از آن استفاده می‌کنند می‌توان به آبگرمکن‌مخزنی اشاره‌کرد. همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست این نوع از آبگرمکن‌ها دارای مخازن ویژه‌ای هستند که ظرفیت خاص خود رادارند. ظرفیت این مخازن بین 20 تا 80لیتر متغیراست .

ازنظر انرژی نیز هنگام خرید آبگرمکن باید بدانید که آبگرمکن‌های مخزنی دارای دونوع گازی وبرقی هستند. کارکرد آن‌ها نیز به صورتی است که در ابتدا آب وارد مخزن می‌شود وتوسط انرژی موردنظرگرم می‌شود. درنهایت تازمانی که نیاز داشته‌باشید،نیز گرم خواهدماند.

اگر درهنگام خرید آبگرمکن قیمت آن برای شما اهمیت زیادی دارد باید بدانید که آبگرمکن‌های مخزنی بسیارارزان‌تر از سایرین هستند و هم‌چنین به ندرت دچارخرابی و مشکل می‌شوند. البته این آبگرمکن‌ها مشکلاتی را نیز دارند و آن‌هم این است که به مرورزمان آب درون آن‌ها گرمای خود رااز دست می‌دهد. برای جلوگیری از این مشکل نیازاست تا درجه حرارت آن تنظیم‌شود.

آبگرمکن‌های بدون مخزن یا دیواری

ابگرمکن دیواری

این نوع از آبگرمکن‌ها را با عنوان آبگرمکن‌های دیواری می‌شناسند، زیرا برای ذخیره‌سازی مخزنی را ندارند. این نوع از آبگرمکن‌ها از قبل آب را گرم نمی‌کند و تنها زمانی که شما به آب‌گرم نیازدارید، آب واردمخزن آن شده و گرم خواهدشد.این آبگرمکن‌ها نیز کاربردهای بسیارزیادی را درکشورما دارد.

علت محبوبیت این آبگرمکن‌ها ،فراهم کردن سریع آب‌گرم بوده است . این آبگرمکن‌ها همیشه آب‌گرم دارند و به همین دلیل برخلاف آبگرمکن‌های مخزنی نیازی نخواهدبودن تا مدت زمان زیادی را منتظرباشید .البته این آبگرمکن‌ها معایبی را هم دارند، که ازجمله آن‌ها می‌توان به گران بودن و هزینه بالای نصب آن اشاره‌کرد.

 

 

 

آبگرمگن‌های هیبریدی

آبگرمکن هیبریدی

این آبگرمکن‌ها برای گرم‌کردن آب ، از گرمای محیط‌اطراف استفاده می‌کند. اگر درهنگام خرید آبگرمکن هزینه آن برای شما ملاک است ،بهتراست این آبگرمکن‌ها را انتخاب‌کنید . البته برای این که بتوانید از این آبگرمکن‌ها استفاده‌کنید به فضای زیادی نیازدارید هم چنین باید درمکان‌ها و مناطقی ازآن استفاده‌شود، که درجه حرارت آن هرساله بین 40 تا 90 درجه باشد.

البته درصورت این که دمای هوا کم باشد می‌توانید آن را روی حالت الکتریکی قراردهید.

 

 

آبگرمکن‎های خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی

همان‎طور که از نام این وسیله پیداست، گرمای لازم خود را از نورخورشید دریافت می‎کند. آبگرمکن‌های خورشیدی از یک صفحه صاف تشکیل‌شده‌است که بیش‌تر اوقات روی سقف منازل قرارمی‌گیرد.

درهنگام خرید آبگرمکن باید بدانید که هزینه انرژی در این نوع از آن‌ها بسیارکم است و اما هزینه‌های مربوط به انتقال آب به آبگرمکن بسیارزیاداست.البته باید بدانید که از این آبگرمکن‌ها در روزهای سردزمستانی نمی‌توان استفاده‌کرد.

 

 

هنگام خرید آبگرمکن باید چه نکاتی رامدنظرداشته باشیم؟

هنگام خرید آبگرمکن باید شرایط منطقه‌ای و هم چنین نیازخود را مدنظرقراردهید. البته به دلیل این که امروزه قسمت‌های بسیارزیادی از کشور گازرسانی صورت‌گرفته‌است ، بیشترمردم به دنبال آبگرمکن‌های دیواری گازی هستند. دلیل محبوبیت این آبگرمکن‎‌ها نیز این است که می‌تواند آب را به سرعت گرم کند.

هنگام خرید هروسیله‌ای ابتدا تحقیقات لازم را انجام دهید و سپس برای خرید آن اقدام‌کنید ، خرید عجولانه ممکن است بعدها شما را پشیمان کند. قیمت آبگرمکن‌ها بسته به نوع ، مدل و مارک آن متغیرخواهدبود.به همین دلیل نیز لازم است قبل از خرید آبگرمکن ابتدا مدل‌های مختلف آن را موردبررسی‌قراردهید.

امروزه مارک‌های بسیارزیادی از آبگرمکن در بازارموجوداست که با اندکی تحقیق می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. البته باید معیارهای بسیارزیادی را هنگام خرید درنظرداشته باشید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

بررسی میزان ظرفیت هنگام خرید آبگرمکن

برای بسیاری ازخریداران اندازه وگنجایش مخزن آبگرمکن اهمیت بسیارزیادی دارد و البته این معیارنباید جز اولین گزینه‌های شما برای انتخاب آبگرمکن باشد. برای این که بتوانید خرید خوبی داشته‌باشید باید میزان FHR را درنظرداشته‌باشید . این معیار روی راهنمای انرژی محصول بخوانید. منظور از FHR تعداد گالن های آبی است که درهرساعت این وسیله می‌تواند گرم‌کند. به صورت کلی نشان‌می‌دهد در هرساعت چه میزان آب می‌تواند گرم کند.

میزان FHR بسته به شعله، ظرفیت مخزن ونوع منبع گرما متفاوت خواهدبود. قبل از خرید آبگرمکن ابتدا دقت‌کنید میزان مصرفی آب خانواده چقدراست سپس برای خرید اقدام‌کنید. نکته مهمی که باید به آن دقت‌کنید این است که میزان FHR در آبگرمکن‌های گازی از الکتریکی بیش‌تراست.

کارایی

برای این که میزان کارایی آبگرمکن را تخمین‌بزنید لازم است به فاکتورانرژی آن توجه‌کنید. فاکتورانرژی به شما می‌گوید به ازای هرلیترآب چه میزان سوخت مصرف می‌شود. به هر میزان که فاکتورانرژی بالاتر باشد ، کارایی محصول نیز بالاتر خواهدرفت. فاکتورانرژی برای آبگرمکن‌های گازی بین ۰.۵ تا ۰.۶ است و اما آبگرمکن‌های بهتری با فاکتور ۰.۸ نیز دربازار موجوداست.

مقایسه کردن هزینه‌ها هنگام خرید آبگرمکن

از نکات بسیارمهمی که باید درهنگام خرید آبگرمکن به آن توجه کنید، هزینه آبگرمکن است . منظور از هزینه نصب، تعمیر، خرید ونگهداری است . قبل ازخرید بهتراست ابتدا درموردقیمت مارک‌های مختلف و هم چنین طول عمرآن‌ها اطلاعاتی را کسب‌کنید. نکته مهمی که توصیه می شود درهنگام خرید به آن توجه کنید ، خرید آبگرمکن‌های ضمانت دار است . شاید این نوع از آن‌ها قیمت بالاتری داشته‌باشد و اما خرید آن مسلما صرف اقتصادی خواهدداشت.

خرید آبگرمکن و بررسی ایمنی آن

اگر می‌خواهید جوانب اطمینان را بیش تر رعایت‌کنید ، بهتراست آبگرمکنی را انتخاب‌کنید که دارای کلیدحرارتی و شیراطمینان باشند. انتخاب این وسایل ایمنی خانه و خانواده را بیش‌تر خواهدکرد.

دوام دستگاه

برای این که از کیفیت آبگرمکن اطمینان حاصل کنید می توانید نشان استاندارد ملی را روی آن چک کنید. همه آبگرمکن های گازی باید دارای استانداردملی باشند وهم چنین برای خرید آبگرمکن های دیواری بایدحتما برچسب انرژی را چک کنید. اگر سازمان های معتبر دیگری نیز این دستگاه را تاییدکرده باشند، اعتبار دستگاه بالاتر خواهدرفت.

 کم مصرف بودن

برای این که هزینه کم تری را پرداخت‌کنید، بهتراست به دنبال خرید آبگرمکنی باشید که انرژی کم تری را مصرف‌کند و اما درعین حال آب گرم موردنیاز شما را تامین‌کند. برای این کار می‌توانید برچسب انرژی روی آبگرمکن را بررسی‌کنید. اگر به دنبال خرید آبگرمکن‌های کم مصرف هستید بهتراست نمونه‌های دیواری آن را انتخاب‌کنید.

دراین مطلب به بررسی همه نکاتی پرداختیم که با بررسی آن‌ها می توانید انتخاب بسیارخوبی داشته باشید.

 

برای مطالعه نکات مربوط به راهنمای خرید توالت فرنگی را نیز می توانید در این مقاله مطالعه بفرمایید